niedziela, 27 listopada 2011
Testy opon
W latach 80-tych ubiegłego stulecia czyli przeszło 30 lat temu w Wyższej Szkole technicznej w Helsinkach zespól inżynierów opracował urządzenia i metody pomiarowe do testowania opon zimowych.
Efekt swojej pracy Finowie sprzedali kilku producentom, w ostatnich latach cały system został podłączony do satelity recologic V Box III GPS.
Jak oni to robią? Finowie budują coś w rodzaju pasów startowych, budują bazę następnie przygotowują całą jesień, tak aby uzyskać powierzchnie , która będzie wytrzymała na zmiany.
Najważniejszym czynnikiem przy budowie takiego, nazwijmy pasa testowego, jest to aby można było przeprowadzić na nim kilku tysięcy testów. Oczywiście powierzchnia musi być poprawiana po kilku testach, jednak sama baza pasa testowego musi spełniać wysokie wymagania technologiczne
Na mokrym i na suchym
Co jest ważne w czasie warunków zimowych? Przez wiele lat badania były zbyt mocno skoncentrowane na warunkach typowo zimowych , czyli minusowe temperatury, dużo śniegu i oblodzone nawierzchnie jezdni.
Troszeczkę tak jakby zapomniano ze zima nie koniecznie zawsze występują warunki wyżej wymienione.
Dzisiaj opona zimowa NIE nie uzyska pozytywnej oceny , jeżeli nie przejdzie testów przeprowadzanych również na asfalcie
W przypadku dużych odchyleń
Kazdy kierowca który prowadził auto w warunkach zimowych na pewno dobrze wie co znaczy jazda w błocie pośniegowym.Przez kilka lat producenci testowali opony w warunkach błota pośniegowego. Jednag nie przynosily one oczekiwanych rezultatow i z powodu zbyt dużych odchyleń w pomiarach. Z tego tez powody obecnie zaprzestaje się przeprowadzania takich testów.
Przodujący producenci opon zawieszają wysoko jeżeli chodzi o właściwości jezdne ich produktu.
Wszystko z myślą o bezpieczeństwie jak i komforcie użytkownika. Zmiana opon na zimowe wiąże się z dość dużym wydatkiem, ale czy nie warto pomyśleć samemu o bezpieczeństwie swoim i innych.
Oczywiście sama wymiana ogumienia na zimowe na pewno nie da nam gwarancji ze nie spotka nas w czasie zimy przykra sytuacja na drodze, ale na pewno zmniejszy prawdopodobieństwo ich wystąpienia
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz